سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار ؛ آموزش بورس از صفر

بورس یک بازار است و مانند دیگر بازارها می تواند برای افراد فعال در آن سود و ضرر به همراه داشته باشد. هر فرد سرمایه گذار بر این واقعیت واقف است که همه بازارها مانند بازار خودرو، بازار مسکن و … دارای ریسک هستند. امروزه فرصت کسب دانش و مهارت برای همه مهیاست تا با مطالعه و تمرین، سرمایه گذاری در بورس را به یک سرمایه گذاری لذت بخش همراه با سود شیرین برای خود تبدیل کنند.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

برای آموزش بورس از صفر تا صد به لینک روبرو مراجعه کنید: آموزش بورس از صفر

[/box]

سرمایه گذاری در بورس

در بازار بورس هر روز حجم بالایی از سهام های شرکت های مختلف بین افراد حقیقی و حقوقی منتقل می شود. برخی از سهام ها قیمتشان بالا می رود و برخی سهام ها با افت قیمت مواجه می شوند. ممکن است در نظر افراد مختلف بازار بورس یک بازار سودآور و پول ساز و در نظر دیگری یک بازار زیان آور باشد. هر کسی تجربه ای متفاوت از بورس را داشته است. افراد مختلف باورهای متفاوتی نسبت به بورس دارند!

برخی موفقیت در بورس را تنها با اخبار سری می دانند. خبرهای سری می تواند به کسب سود در بورس کمک کند. این یک واقعیت است و در همه بازارها وجود دارد. آیا در بازار خودرو خبرهای سری وجود ندارد؟

نکته مهم در آموزش بورس از صفر اینست که تنها راه موفق شدن و کسب سود اخبار سری نیست. عده زیادی علاوه بر با خبر شدن از اطلاعات مهم خود نیز به دنبال تحلیل و بررسی عوامل دخیل در وضعیت شرکت هستند. حال اگر خبر سری هم به آنها نرسید از رشد سهم جا نمی مانند!!!

اخبار سری خرید سهام

 

امروزه در هیچ بازاری ثبات وجود ندارد. یک ویروس و بیماری می تواند بسیاری از کسب و کارها را دچار رکود کند و در همان زمان بازار بورس رونق گیرد. در دوره ای دیگر که بازار بورس دچار رکود و افت شاخص می شود در بازار دیگری می توان کسب سود کرد.

آموزش بورس از صفر ؛ کسب دانش و مهارت

یکی از عوامل مهم در موفقیت در بازار بورس داشتن دانش مرتبط است. دانشی که برای کسب آن بایستی زمان و انرژی صرف نمود.  برای یادگیری مقدمات بورس از منابع معتبر استفاده کنید. هر چقدر به سرمایه گذاری در بورس جدی تر نگاه کنید و آن را به عنوان یک شغل در نظر بگیرید، بیشتر در مورد آن مطالعه می کنید و تنها بر اساس نظرات دیگران سهام نمی خرید.

[ads1]

هر فردی که تصمیم به سرمایه گذاری در بورس دارد در ابتدا بایستی اصطلاحات مربوط به این بازار را با مطالعه منابع موجود در حوزه آموزش بورس از صفر فراگیرد. پس از آن نحوه تحلیل و ارزیابی سهم ها را یاد بگیرد و برای خود یک استراتژی تعریف کند. فعالیت در بازار بورس و خرید و فروش سهام بی شک بدون صرف وقت برای مطالعه و یادگیری امکان پذیر نیست!

یادگیری مفاهیم سرمایه گذاری در بورس

کنترل احساسات و هیجانات

کنترل رفتارهای احساسی در بازار بورس بسیار مهم است. برای ورود به بورس تنها با پولی وارد بورس شوید که نیازی به آن ندارید. اگر شخصی با پول مورد نیاز برای دیگر امور زندگی خود وارد بورس شود با کمی افت قیمت سهم تصمیم به فروش آن می گیرد. در صورتیکه ممکن است بعد از کمی افت قیمت رشد قیمتی بوجود آید. توجه شود این بازار فرصتی برای جبران تمام شکست ها و ناکامی ها نیست. بنابراین از هر گونه هیجان و عجله باید پرهیز نمود زیرا منجر به شکست بزرگتری می شود.

در بورس سود ثابت ماهیانه وجود ندارد. بازار برخی مواقع فرصت های خوبی دارد برخی مواقع نیز باید کنار نشست و فقط تماشا کرد! اصرار به خرید هر روزه و گرفتن سود هر روزه نتیجه ای جز شکست ندارد. در صورتیکه افراد صبور به موقع وارد می شوند و به موقع خارج می شوند و در اوج آرامش سودهای باور نکردنی بدست می آورند.

در این بازار سود تضمینی وجود ندارد بنابراین مدیریت سرمایه بسیار مهم است. داشتن سبد سهام ریسک کمتری نسبت به خرید یک سهم دارد.

[ads2]

سرمایه گذاری در بورس ؛ رشد اقتصاد کشور

در کنار همه نکاتی که در مورد بازار بورس و سرمایه گذاری در آن ارائه شد که شاید هم نگران کننده باشد، سرمایه گذاری در بازار بورس می تواند بسیار شیرین و لذت بخش باشد. دانش مالی که به سبب این نوع سرمایه گذاری بدست می آورید بسیار ارزشمند است. فعالیت در بورس تنها برای فرد سرمایه گذار منفعت ندارد بلکه باعث می شود چرخ اقتصاد کشور بچرخد. سرمایه گذاری در بورس باعث ورود نقدینگی به شرکت ها و رشد اقتصاد کشور می شود.

سهام از آن دست دارایی هایی است که پشتوانه آن دارایی بزرگی مثل یک کارخانه می باشد. سهام شرکت به عوام واگذار می شود تا هر فرد سرمایه گذار در منفعت و زیان و دارایی های شرکت حق داشته باشد.  سهامدار می تواند در جلسات عمومی شرکت حضور یابد و در صورتیکه تعداد سهام زیادی داشته باشد می تواند نظرات خود را اعلام کند.

مقدار مالیات در خرید سهام صفر است اما در هنگام فروش سهم خواه این معامله سودآور بوده یا زیان آور به مقدار نیم درصد از فروش به عنوان مالیات کسر می گردد.

یادگیری چند اصطلاح اولیه برای سرمایه گذاری در بورس

سهم چیست؟

هر شرکتی دارای یک سرمایه مشخصی می باشد. اگر این سرمایه به قسمت های برابر تقسیم شود به آن سهم گفته می شود.

در سازمان بورس سرمایه شرکت تقسیم بر عدد 100 تومان می شود تا تعداد سهام مشخص شود. با ورود سهم به بازار و انجام معامله بر روی آن ارزش سهم دیگر 100 نیست و قیمت آن تغییر می کند. 100 تومان در واقع ارزش اسمی سهم می باشد.

ارزش دفتری

ارزش دفتری قیمتی است که در سیستم مالی و حسابداری شرکت برای سهم بدست می آید. برای تعیین ارزش دفتری سهم بدهی های شرکت از دارایی کاسته می شود تا مقدار سرمایه بدست آید. با تقسیم این سرمایه به تعداد سهام ارزش دفتری سهم بدست می آید.

[ads1]

سرمایه گذاری در بورس ؛ کد بورسی

کد بورسی کدی است که سازمان بورس افراد معامله گر را از طریق آن شناسایی می کند. این کد از سه حرف ابتدایی نام خانوادگی و یک عدد 5 رقمی تشکیل می شود.

گام اول سرمایه گذاری در بورس

کارگزار

کارگزار واسط بین فروشنده و خریدار است. لیست همه کارگزاری های معتبر در سایت سازمان بورس موجود است.

نماد

برای هر شرکت یک نماد در نظر گرفته شده است تا از به کار بردن اسم طولانی شرکت ها صرف نظر شود. شرکت های بورسی در گروه های مختلفی قرار می گیرند. گروه هایی نظیر خودرویی ها، فلزات، سیمانی ها و … از گروه های بورس می باشند. نماد یک شرکت بورسی از حرف اول گروهی که در آن قرار می گیرد و چند حرف از نام شرکت تشکیل می شود.

شاخص ها

شاخص ها نمایشگر مثبت یا منفی بودن بازدهی بازار می باشند. در بازار بورس تهران چندین شاخص وجود دارد. شاخص کل، شاخص پنجاه شرکت برتر و غیره.

سود سالیانه سهام

EPS

یک شرکت در طول سال سود معینی را حاصل می کند. با کم کردن مقدار مالیات به این سود سود پس از کسر مالیات گفته می شود. با تقسیم سود پس از کسر مالیات بر تعداد سهام، عدد EPS یا سود هر سهم بدست می آید. EPS در دو نوع قرار می گیرد. نوع اول سود هر سهم پیشبینی شده و نوع دوم سود هر سهم محقق شده نامیده می شود. مدیران شرکت با توجه به عملکرد سال گذشته شرکت یک EPS برای سال آینده پیشبینی می کنند و طی یک گزارش به سازمان بورس ارائه می دهند تا به سهامداران اعلام شود.

EPS پیشبینی شده برای سال آینده شرکت در طول سال با توجه تحولات شرکت ممکن است تغییر کند. از اینرو هر سه ماه شرکت های بورسی EPS پیسبینی شده خود را تعدیل می کنند.

سود تقسیمی هر سهم (DPS)

شرکت ها الزاماً کل EPS را به سهامداران نمی دهند. بخشی از EPS را بنا بر سیاست ها و تصمیمات شرکت در خود شرکت نگهداری می کنند و مابقی را تحت عنوان DPS به سهامداران اختصاص می دهند.

[ads2]

بسته شدن نماد شرکت

برخی مواقع سازمان بورس برای مدتی محدود نماد یک شرکت در بورس را می بندد تا خرید و فروش آن سهم صورت نگیرد. علت آن می تواند تعدیل EPS، تحولات بزرگ درونی شرکت و … باشد.

مجمع عمومی سالیانه یا عادی چیست؟ مجمع فوق العاده

هر سال هیئت مدیره و سهامداران جمع می شوند تا هیئت مدیره گزارش عملکرد شرکت در سال و مقدار سود هر سهم را به سهامداران اطلاع دهد. به این اجتماع مجمع عمومی سالیانه می گویند.

علاوه بر مجامع عادی موضوعاتی نظیر تغییر در اساسنامه شرکت، تغییر محل شرکت، تغییر سال مالی، افزایش سرمایه و … در مجامع فوق العاده بررسی می گردد.

نقش تحلیل بنیادی یا فاندامنتال در سرمایه گذاری در بورس

طرفداران تحلیل بنیادی بر این باور هستند که برای تحلیل بنیادی سهم شرکت و ارزش سنجی سهام شرکت باید تاثیرات فاکتورها و عوامل اقتصاد کلان بر شرکت، تاثیر مدیریت و عملکرد شرکت، جایگاه شرکت در صنعت خودش در مقایسه با رقبای شرکت بررسی گردد.

تحلیل فاندامنتال بورس

تحلیل تکنیکال چیست؟

تحلیلگران تکنیکال تنها به نمودار توجه می کنند و بر این باور هستند که همه داده ها و اطلاعات لازم بر ارزش سنجی سهام در گذشته نمدار قیمت سهم وجود دارد. وجود عرضه و تقاضا باعث می شود قیمت بالا و پایین برود و الگوهایی از خود در نمودار قیمت- زمان بر جای بگذارد. این الگوها معمولا تکرار می شوند. از این رو با شناخت صحیح رفتار قیمت می توان روند آینده قیمت را پیشبینی نمود.

منبع:

https://www.codal.ir

3/5 - (2 امتیاز)

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.