اتریوم چیست؟ آشنایی اولیه با ارز دیجیتال ETHEREUM

در میان ارزهای دیجیتال پس از بیت کوین، رمز ارز اتریوم از بیشترین معروفیت برخوردار است. تا آنجا که برخی از تحلیل گران بزرگ بازارهای مالی بر این باورند که Ethereum می تواند در سالهای آتی با بیت کوین رقابت کند. در این مطلب با اتریوم آشنا می شویم.

[box type=”success” align=”” class=”” width=””]

برای آشنایی و نحوه ثبت نام در بروکر لایت فارکس بر روی لینک رویرو کلیک کنید: ثبت نام در لایت فارکس

[/box]

اتریوم چیست؟

ایده اولیه ارز دیجیتال اتریوم در سال 2013 شکل گرفت و در سال 2015 فردی به نام ویتالیک بوترین آن را اجرا نمود.

از آنجایی که Ethereum خود نیز یک ارز دیجیتال است پس با بیت کوین شباهت های زیادی دارد. از اتریوم می توان به منظور حفظ ارزش پول و ارز مجازی بهره برد. این رمز ارز پلتفرمی نرم افزاری می باشد و کاربران می توانند در ساخت و توسعه آن فعالیت کنند. همانند بیت کوین غیر متمرکز است. بلاک چین که در بیت کوین در مورد آن به تفصیل بحث شد در اینجا نیز وجود دارد. Ethereum یک بلاک چین غیر متمرکز می باشد. اتر رمزارز بومی این بلاک چین است.

در معاملات اتریوم هیچ سازمانی نقش نظارت و دخالت را ندارد. علت آن هم اینست که به صورت توزیع شده می باشد و همه کاربران می توانند در آن دخیل باشند. از طرفی به علت توزیع شده و غیر متمرکز بودن معاملات اتریوم امکان تقلب در آن نزدیک به صفر است.

منظور از غیر متمرکز بودن برنامه ها چیست؟

همانطور که بیان گردید یکی از مزایای اتریوم غیر متمرکز بودن آن است که دستکاری شدن آن را غیر ممکن می کند. برای درک بهتر مفهوم غیر متمرکز بودن می توان به تفاوت بین ارز دیجیتال و پیامرسان ها اجتماعی دقت نمود.

کاربران پیامرسانهای اجتماعی نظیر تلگرام و واتس اپ و … افراد بسیار زیادی در سراسر دنیا هستند. این افراد از طریق پیام رسان ها با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. واضح است که تمامی گفتگوها و محتواهای ارسال شده در یک پایگاه داده ذخیره می گردد که تحت نظارت یک سازمان مشخص قرار می گیرد. اما در ارز دیجیتال هیچ نهادی نقش نظارت و کنترل را ندارد. به علت وجود شبکه بلاک چین تنها مالک این بازار افراد و کاربران کریپتوکارنسی ها می باشند. در حقیقت همه افراد فعال در شبکه اتریوم یک نسخه لجر (دفتر کل) را در دسترس دارند که بتوانند سابقه تراکنش ها را مشاهده کنند.

بلاک چین اتریوم

علت محبوبیت Ethereum

حذف واسطه

در تراکنش های اتریوم هیچ نهادی وجود ندارد. در واقع همانند بیت کوین شخص یا سازمان سومی در معاملات نقش نظارتی ایفا نمی کنند.

ارتقا اپلیکیشن ها

به دلیل استقبال زیاد کابران ارز دیجیتال از اتریوم به طور مداوم اپلیکیشن های جدید جهت سهولت تراکنش ها تولید می گردد. نوآوری و ارتقا سطح اپلیکیشن ها باعث محبوبیت بیشتر شده است.

روش های کسب اتریوم

معامله اتریوم

یکی از روش های کسب اتر خرید آن از طریق صرافی های ارز دیجیتال است.

استخراج اتریوم

برای ماینینگ اتریوم بایستی از یک مجموعه کارت گرافیکی که GPU نیز نام دارد استفاده نمود. روش دیگر ماینینگ یا استخراج اتریوم دستگاه ASIC می باشد. روش دوم موقتی به نظر می رسد چرا که در آینده نزدیک نوع دوم اتریوم پدید می آید و این روش استخراج منسوخ می گردد.

در روش اول استخراج اتر با کارت گرافیکی امکان پذیر است. برای انجام این کار بایستی ابتدا نرم افزار استخراج را بر روی کامپیوتر نصب کرد. پس از آن در ازای تایید تراکنش ها کارمزد اتر دریافت نمود.

در حقیقت استخراج کنندگان با استفاده از قدرت پردازش کامپیوترهایشان به تایید تراکنش های شبکه می پردازند. این تراکنش ها در دفتر کل ثبت می گردد. با اضافه شدن تراکنش جدید به بلاک چین امکان حذف و پاک شدن وجود ندارد.

استخراج کنندگان در حل میلیون ها معادله ریاضی که به تایید تراکنش ها منجر می شود با یکدیگر رقابت می کنند. زمان لازمه برای ایجاد بلاک جدید اتریوم حدود 13 ثانیه می باشد. پیروز این رقابت یک بلاک به بلاک چین اتریوم اضافه می کند و به عنوان پاداش اتر می گیرد.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Ethereum

Rate this post

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.